KUŞADASI ALTIN GÜVERCİN BESTE YARIŞMASI’NIN FİNALİSTLERİ BELLİ OLDU

Bu yıl 23’üncü kez düzenlenecek olan Türkiye’nin ilk ve tek beste yarışması Altın Güvercin’in finalistleri belirlendi. Kuşadası Altın Güvercin 2020 Beste Yarışması’nın Jüri Başkanlığını MFÖ üyesi Fuat Güner’in yaptığı Ön Jüri, yapılan değerlendirme sonucu finale kalan 10 besteyi belirlemiştir.

Kuşadası Altın Güvercin Kültür Sanat ve Tanıtım Vakfı (KUSAV) ile Kuşadası Belediyesi iş birliğinde 23’üncü kez düzenlenecek olan yarışmaya rekor düzeyde başvuru yapılmıştır. Ancak finalistler arasında yer alan Müge Ökten’in “Sen Ölmeden Önce Öldün” isimli bestesinin daha önce dijital bir platformdan yayınlandığının anlaşılması üzerine diskalifiye edilmiştir. Ökten’in yerine birinci yedek olan Şevki Çepa’nın “Zaman Sensin” adlı bestesi finalist olmuştur.

Başkanlığını besteci, söz yazarı, yorumcu ve MFÖ üyesi Fuat Güner’in yaptığı Ön Jüride şu önemli isimler yer almaktaydı. Altın Güvercin Genel Koordinatörü Ali Rıza Türker , Gitarist, besteci ve  Kurtalan Ekspres üyesi Ahmet Güvenç, Opera  sanatçısı ve Şan eğitmeni Burcu Soysev, Yorumcu Ferhat Göçer, Aranjör- Vokal Koçu – Müzik Eğitmeni Ödül Erdoğan ile TV Müzik Program Yapımcısı İzzet Öz .

 İşte finalist besteler ve yaratıcıları:

PARÇA ADI                                                BESTECİ

SENSİZ OLMAZ                                          B. KAĞAN ÇOBAN

RESMEN ARANIYOR                                SEDAT YÜCE

KIRIK AYNA                                               DOĞAN KOSPANÇALI

KOKUN ŞEHİR DEĞİŞTİRDİĞİNDE        DENİZ ÖZÇELİK

YOK                                                              EMRE KANTAŞLI

YA SU YA ATEŞ                                         MERVE ÖNER DEMİRCİ

ZAMAN SENSİN                                         ŞEVKİ ÇEPA

BİR YOLCULUKTU                                   ERHAN SİRET DOĞAN

AYNALAR                                                   OĞUZ DURAK

SEVDA YOKUŞLARI                                 BERKİN KOÇAK

YEDEK

AŞK EVLERDEN UZAK                            OZAN GÜNEYSU

Kuşadası 2020 Altın Güvercin Beste Yarışması’nın müzik otoriteleri ve halk jürisinden oluşan büyük jürisi birinci, ikinci ve üçüncü olan ödül sahiplerini oylarıyla belirleyecektir. Bu aşamaya kadar yeniden düzenlenecek olan 10 parça bir dijital platformda müzikseverlerin değerlendirmesine sunulacaktır. Yarışma sonunda başarılı olan birinci besteciye Altın Güvercin ve 50 bin TL para ödülü, ikinci besteciye Gümüş Güvercin ve 30 bin TL para ödülü, üçüncü besteciye ise Bronz Güvercin ve 20 bin TL para ödülü verilecektir. Finaldeki en başarılı yorumcu ise ayrıca ödüllendirilecektir.