ALTIN GÜVERCİN MÜZİK YARIŞMASI

Untitled-1


www.altinguvercin.com.tr

 

 

2013 Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması Kazananları 

[Gallery not found] 

1.Neslihan Demirtaş

Şarkı Adı : Seninle Sevdim
Beste : Neslihan Demirtaş
Söz : Neslihan Demirtaş
Yorum : Neslihan Demirtaş
Düzenleme : Alican Genç
     

2.Selen Bağcı

Şarkı Adı : Git
Beste : Selen Bağcı
Söz : Selen Bağcı
Yorum : Selen Bağcı
Düzenleme : İbrahim Can Gönenç
     

3.Erdinç Erişmiş

Şarkı Adı : Halmi Kaldı
Beste : Erdinç Erişmiş
Söz : Erdinç Erişmiş
Yorum : Erdinç Erişmiş
Düzenleme : Erdinç Erişmiş
     

En başarılı yorumcu

Neslihan Demirtaş

 

*Kuşadası 21. Altın Güvercin Müzik Yarışmasında derece alanlara şu ödüller takdim edildi :

1 nci besteye :  Altın Güvercin ve 20 .000 TL .
2 inci besteye: Gümüş Güvercin ve 10.000 TL.
3 üncü besteye : Bronz Güvercin ve  5.000 TL

Şimdi, görkemli finalde heyecan fırtınasına ortak olup “Altın Güvercin”e erişmek için mücedele edecek ve sürpriz ismlerin de yer aldığı  finalistlerimizi tanıyalım. 

Yazının PDF Dökümanı için Finalistler 2013.

Microsoft Word - Finalistler 2013.docx

21.KUŞADASI ALTIN GÜVERCİN MÜZİK FESTİVALİ II. TELİF HAKLARI SEMPOZYUMU SONUÇLARI PROGRAMI .PDF

 

21.KUŞADASI ALTIN GÜVERCİN MÜZİK FESTİVALİ II. TELİF HAKLARI SEMPOZYUMU PROGRAMI .PDF

 

 

 

 

ALTIN GÜVERCİN

 KUŞADASI FESTİVALİ 2013

ALTIN GÜVERCİN MÜZİK YARIŞMASI

ALTIN GÜVERCİN 21 YAŞINDA……

 

KUŞADASI 21. ALTIN GÜVERCİN MÜZİK YARIMASI

Türkiye’nin geleneksel tek yarışması olan Altın Güvercin, 2013 yılında 18-22 Haziran tarihleri arasında

Kuşadası’nda düzenlenecek ve 10 finalistin yarışacağı büyük finali TRT Müzik Kanalı tarafından naklen yayımlanacaktır.  Kalitesi yüksek olan bu müzikal yarışta ilk 3 dereceyi paylaşan şarkıcı ya da gruplara;

Altın, Gümüş ve Bronz Güvercin’lerin yanı sıra 35.000TL.’lik para ödülü dağıtılacaktır.

FESTİVAL ETKİNLİKLERİ:

1)      Popüler Sanatçıların yer aldığı 3 Meydan konseri

2)      Sanat eserlerin sunulduğu sergi

3)      Ünlü yorumcu, besteci ve müzik otoritelerinin katıldığı ve TC. Kültür Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü öncülüğünde düzenlenecek olan 2. TELİF HAKLARI KONFERANSI.

DÜNDEN BUGÜNE ALTIN GÜVERCİN

Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması, Türkiye’nin pop müzik alanında yaşayan geleneksel tek müzik yarışmasıdır. Yarışmanın dünden bugüne yaşamı hoş bir müzikal yolculuğu içeriyor.

Bu güzel ve anlamlı yolculuk 1985 yılının bir Temmuz akşamında Kuşadası’nda başlamıştır. Kuşadası Festivali’nin organizasyon komitesi, Festivalin kapanış yemeğinde gelecek organizasyonları değerlendirirken nitelikli ve geleneksel bir yarışma yaratmanın yalnız Kuşadası’na değil tüm Türkiye’ye yararlı olacağı inancını dile getirmiştir.

Planlanan müzik yarışmasının “beste ağırlıklı” olması uygun görülmüş ve barışın sembolü güvercinden esinlenerek yarışmanın ismi “Altın Güvercin” olarak belirlenmiştir. 1986 yılı başlarında organizasyon sorumlusu Ali Rıza TÜRKER, yoğun araştırmalar ve çalışmalar yaparak hukukçu danışmanlarında katkısıyla “Altın Güvercin Müzik Yarışması” nın bugün 60 maddeye varan örnek şartnamesini hazırlamıştır.

Türkiye’de birçok müzik organizasyonuna da yol gösteren Altın Güvercin Şartnamesi, yarışmaya katılacak amatör ve profesyonel müzisyenlere yarışma koşullarını anlattığı gibi, onları hakları konusunda da uyarmaktadır.

Nitelikli Şartnamenin önderliğinde ilk Altın Güvercin Müzik Yarışması 1986 yılında Kuşadası’nda düzenlenmiş ve ilk yılın birinciliğini Fatih ERKOÇ kazanmıştır.

ONUR-TABLOSU

Altın Güvercin Onur Tablosu için TIKLAYINIZ….

Yarışmanın belli başlı özellikleri şunlardır:

1-) Altın Güvercin’e başvuran eserler iki aşamalı bir değerlendirmeden  geçerler. Ön eleme ve final jürisi puanlamalarından sonra simgesel ve parasal ödüller sahiplerine halkın huzurunda verilir.

2-) Bir beste yarışması olan Altın Güvercin Müzik Yarışması, amatör ve profesyonel tüm bestecilere açıktır.

3-) Yarışmanın büyük finalinde, finalist eserleri her yıl kurulan yarışma büyük orkestrası canlı olarak icra eder. Play-Back kesinlikle yapılamaz.

Yarışmaya bugüne dek 4000 civarında eser gönderilmiştir.

Ön elemeyi gerçekleştiren ve otoritelerden kurulu ön jürinin titizliği nedeniyle başvuran besteler ve seçilen besteler ülkemizin popüler müzik hayatına nitelik kazandırmıştır.

4-) Demokratik ve şeffaf bir sistem uygulanan yarışmanın her ayrıntısı şartnamede belirtilmiştir. Kurallarla örülü bir sistem içinde yaşayan Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması, bir çok anlamda Türk Pop Müziğine güç kazandırmıştır. Genç yetenekleri kitlelere tanıtmış, yeniden popüler olmak isteyen eski yorumcuları ödüllendirmiş, müziğin sanayi yaşamının çarklarına canlılık getirmiştir.

20 yıldır yapılmakta olan Altın Güvercin Müzik Yarışması’nda; Fatih ERKOÇ, Harun KOLÇAK, Aşkın Nur YENGİ, Cem KARACA, Asya, Eda ve Metin ÖZÜLKÜ, İzel-Çelik ve Ercan, Bora AYANOĞLU, Suavi, Burak UÇKUN, Mert EKREN, Şebnem ÖZSARAN, Tayfun DUYGULU, Işın KARACA, Burak UÇKUN, Caner YEMEZ, Cem DOĞANGİL, Alper KÖMÜRCÜ ve Hale ÖZBAŞ, Nilgün YAVAŞOĞLU gibi popüler isimler büyük ödüle kavuşmuştur.