Kuruluşundan bugüne, Türker Reklamcılık & Organizasyon

 

Görsel medya ya farklı sektörlerden reklam taşımak amacıyla 1983 yılında kurulan Türker Reklamcılık & Organizasyon Ticaret ve Limited Şirketi, 30 uncu yaşını kutladığı 2013 yılında müzik sektöründe iz bırakan prodüksiyon ve organizasyon hizmetlerinde bulunmuştur.

Şirketin kurucusu Ali Rıza Türker ticari hayata atılmadan önce, 17 yıl boyunca Hürriyet Gazetesi’nde muhabirlik yapmıştır. Amatör duygularla başladığı gazetecilikte müziğe olan tutkusundan dolayı popüler müzik hayatının takipçisi olmuş, başta Hürriyet olmak üzere Yeni Gazete, Kelebek ve Gong Dergisi’ne yazdığı müzik, magazin ve sinema ağırlıklı haber ve röportajlarıyla müzik hayatında kendine anlamlı bir yer edinmiştir.

1983 yılında profesyonel gazetecilik uğraşından ayrılırken müzik piyasası ile ilgili gözlemleri Türker Reklamcılık & Organizasyon Şirketi’nin işlevini belirleyen etkenler olmuştur.

Ali Rıza Türker'e ömür boyu başarı ödülü verilirken.Kuşadası 22/06/2012

Ali Rıza Türker’e ömür boyu başarı ödülü verilirken.Kuşadası 22/06/2012

Bu yönde atılan ilk adım 1985 yılında gerçekleşmiş, Kuşadası Festivali’nin temeli atılmıştır. O günlere dek ülkemizde eşine az rastlanır bu festival, konser ağırlıklı etkinlikleriyle yalnız Kuşadası’nda değil tüm ülkede yankı uyandırmıştır.

Türker’in geçmişinde ve yarattığı hizmetler içinde 1986 yılı önemlidir.

2012 yılında 20 ncisi düzenlenen Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması’nın temeli 1986 yılında atılmış ve ilki o yıl yapılmıştı. Bugünlerin önemli sanatçısı Fatih Erkoç, ilk Altın Güvercin’i kazanmış sonra güvercinimiz Türkiye’nin yaşayan ve geleneksel özellikli tek müzik yarışması ünvanına sahip olmuştur.

Başlangıçtan bu yana 25 yıl geride kalırken, yarışma finans sorunu nedeniyle bazı yıllarda yapılamamış 1990 ve 93 yılları arasında Popüler Müzik Sanatı Vakfı ve T.C. Kültür Bakanlığı’nın katkılarıyla Beyaz Güvercin adıyla İstanbul’da düzenlenmiştir.

POPSAV'ın kuruluşu Kadıköy 1989

POPSAV’ın kuruluşu Kadıköy 1989

Geleneksel nitelikli Altın Güvercin Müzik Yarışması ülkemiz pop müziğine birçok değerli besteci, söz yazarı ve yorumcu kazandırmıştır.

Şirketimiz, Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması’nın yanı sıra aşağıda sıralanan etkinlik ve hizmetleri hayata geçirmiştir :

-Antalya Altın Portakal ve Akdeniz Akdeniz Yarışmalarında konserler düzeni.
-Ülkemizin çeşitli Belediyeleriyle işbirliği yaparak düzenlenen yerel festivaller
-Aşkın Nur Yengi, İzel-Çelik-Ercan Üçlüsü, Arif Sağ, Bendeniz, Serdar Ortaç, Murat Göğebakan ve Emrah gibi sanatçıların yurt içi ve yurt dışı konser, turne organizasyonları menejerlik hizmetleri.
-POPSAV’ın 90’lı yıllarda düzenlediği “Şarkı Günü” Organizasyonu
-1997 yılı “İzmir Şarkıları Yarışması” Organizasyonu

Türker Reklamcılık & Organizasyon’un kurucusu Ali Rıza Türker, popüler müzik dünyasında rol alan sanatçılarımızın örgütlenmesinde de önemli görevler üstlenmiştir.

1988 yılında kurulan POPSAV (Popüler Müzik Sanatı Vakfı)’ın kurucu genel sekreterliğini üstlenmiş…  Ve sekiz yıl boyunca bu görevi sürdürürken vakfın en kıdemli yönetim kurulu üyesi olmuştur.

90’lı yılların sonunda müzik dünyası büyük bir kriz yaşarken Ali Rıza Türker, 20 ay sürentürker organizasyon
çalışma temposu sonunda, 51 müzik yorumcusu arkadaşıyla birlikte MÜYORBİR (Müzik Yorumcuları Meslek Birliği)’i kurmuş ve MÜYORBİR’de 10 yıl boyunca genel sekreterlik görevini sürdürmüştür.

Şirketimiz, müzik organizasyonlarının yanında, 1991 yılından itibaren müzik yapımcılığına da başlamıştır. O yıldan bugünlere kadar; İzel-Çelik-Ercan, İzel-Ercan, Ufuk-Ercan, İlhan Şeşen’in albümlerinin ardından Rahmetli ve Değerli Besteci Selmi Andak’ın bestelerinden oluşan “Bir Sevgi Yeter” Albümünün prodüktörlüğünü yapmıştır.

Ali Rıza Türker, kurduğu şirketin çatısı altında ülkemizde ekol yaratmış Barış Manço’nun eserlerinden derlenen “Çocuk Şarkıları” albümünün 2005 yılında prodüktörlüğünü yapmış, hemen ardından rahmetli Sanatçımız Cem Karaca’nın geçmişte hit olmuş parçalarının günümüzün önemli yorumcuları tarafından seslendirildiği albümü yapmıştır. “Mutlaka Yavrum” adını taşıyan bu albüm 2006 yılında piyasaya çıkmıştır.